top of page

TWEEDAAGSE DELTA: RIMPELLOOS!

MINIBUSEXCURSIE, ZATERDAG 31 JANUARI EN ZONDAG 1 FEBRUARI 2026


De tweede editie van de tweedaagse in de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Delta verliep letterlijk en figuurlijk rimpelloos. Het weer was, vooral de eerste dag, in een woord fantastisch! Zonnig, nauwelijks wind, uiteindelijk tien graden: ik als Noorderling wist niet wat ik meemaakte met weken van winterkou achter me en waarschijnlijk nog enkele meer in het verschiet. Maar ook de vogels die we wisten te zien en het gezelschap waarmee ik op stap mocht waren meer dan dik in orde. Kortom: een tweedaagse om door een ringetje te halen!

Rimpelloos, dus! Foto: Krista Theunis
Rimpelloos, dus! Foto: Krista Theunis

Dag 1

Tradities zijn er om in stand te houden en de Raaf bij ons hotel was daar goed van doordrongen. Dus net als alle eerdere edities was deze soort een van de eerste die op de weekendlijst kwam. We zagen 'm echter niet, maar hij liet wel flink van zich horen.

De eerste stop was bij Stompetoren, waar we o.a. 3 Kuifduikers, meerdere Kleine zilverreigers (er zouden er nog vele volgen) en de in de Delta niet te missen Middelste zaagbekken zagen. Toen we de polders inreden, kregen we een telefoontje van Corstiaan Beeke, met het bericht dat de Zwarte zeekoet net was teruggevonden. Deze soort verblijft al maanden in Zeeland, maar is ongelofelijk onvoorspelbaar in z'n verschijnen. Soms duikt 'ie op in een haven van Neeltje Jans, dan weer voor de Brouwersdam, maar het merendeel van de tijd is 'ie domweg onvindbaar. Het was inmiddels duidelijk dat als 'ie er zat, je er geen gras over moest laten groeien. De geschiedenis had uitgewezen dat uitstellen en gokken dat 'ie wel blijft zo goed als altijd verkeerd uitpakt. We zetten dus maar meteen koers naar de plek, die overigens op slechts 10 minuten rijden lag. Het bleek een goede beslissing!

Eerste winterkleed Zwarte zeekoet; een zeldzame verschijning!
Eerste winterkleed Zwarte zeekoet; een zeldzame verschijning!

De 'bijvangsten' waren hier o.a. twee Paarse strandlopers, enkele Oeverpiepers en meerdere Bontbekplevieren.

Een Deltaspecialiteit waarnaar je ook het beste op Neeltje Jans kunt zoeken, is Kuifaalscholver. We reden daarvoor naar de zuidelijke haven en hadden vrijwel meteen beet. Een jong exemplaar in het winterzonnetje: prachtig!

Kuifaalscholver
Kuifaalscholver
Nogmaals
Nogmaals

Na wat andere plekken te hebben bezocht zonder al te veel bijzonders te hebben gevonden, was het op de laatste locatie op Neeltje Jans weer raak met een soort die we graag wilden zien. Drie Parelduikers zwommen helaas wel op te grote afstand voor details, maar het waren ze ontegenzeggelijk ;-).

Parelduikerbewijsplaatje, anders geloven jullie ons natuurlijk niet!
Parelduikerbewijsplaatje, anders geloven jullie ons natuurlijk niet!

Het middagdeel besteedden we vooral met een wandeling in de Wevers- en Flauwersinlagen. De timing van ons bezoek was perfect, want het tij kwam net op en dat leverde indrukwekkende aantallen binnenvliegende steltlopers op. Vele honderden Zilverplevieren, Bonte strandlopers, Rosse Grutto's en Kanoeten kwamen recht over ons heen vliegen en probeerden vervolgens een droog stuk te vinden om hoogwater af te wachten. Het gezoef van de vleugels, het schitterende licht, de geweldige dynamiek: het was echt een vogelfestijn!

Gemengde groep met Zilverplevieren, Bonte strandlopers en Kanoeten
Gemengde groep met Zilverplevieren, Bonte strandlopers en Kanoeten
Zilverplevieren (zwarte oksels) en Kanoeten
Zilverplevieren (zwarte oksels) en Kanoeten
Kanoeten, Zilverplevieren en Rosse grutto's
Kanoeten, Zilverplevieren en Rosse grutto's
Rosse grutto's
Rosse grutto's
Gids op dijk (Foto: Krista Theunis)
Gids op dijk (Foto: Krista Theunis)
Foto: Stella van Soest
Foto: Stella van Soest

Maar de steltlopers waren niet het enige vermaak. We troffen ook een groepje van vijf Strandleeuweriken aan, die ook prachtig uitkwamen in het lage winterlicht. Het zijn (terecht) altijd publiekslievelingen! Ook een Zwarte ruiter in winterkleed en een Roodborsttapuit waren welkome aanvullingen op de groeiende lijst leuke soorten!

Strandleeuwerik
Strandleeuwerik
Strandleeuweriken
Strandleeuweriken
Zwarte ruiter
Zwarte ruiter
Zwarte ruiter
Zwarte ruiter

Een ritje langs wat akkers op Schouwen bracht meerdere overwinterende Zwartkopmeeuwen; een specialiteit van deze hoek van het land.

Eerste winterkleed Zwartkopmeeuw
Eerste winterkleed Zwartkopmeeuw
Nogmaals
Nogmaals
Adulte Zwartkopmeeuw
Adulte Zwartkopmeeuw

Inmiddels liep de dag redelijk op z'n eind en konden we alleen de zuidzijde van de Brouwersdam nog checken. Dat bleek niet voor niets, want al snel hadden we een schaarse Roodhalsfuut in beeld. Toen we even later aan de andere kant van de dam ook Geoorde futen zagen, maakten we het kwintet futen compleet! Verder bracht de vlakke zeezijde ook heel veel Eiders en enkele Kuifduikers, maar de uitgebreide check bewaarden we voor dag van morgen.

Roodhalsfuut
Roodhalsfuut
Geoorde futen
Geoorde futen
Eider met een iets gelere snavel dan gemiddeld
Eider met een iets gelere snavel dan gemiddeld
Brilduiker
Brilduiker
Grevelingen (Foto: Krista Theunis)
Grevelingen (Foto: Krista Theunis)

Na een welverdiend diner besloten we, met de ervaring van twee weken geleden in het achterhoofd, te kijken of de Houtsnippen naast het hotel nog te vinden waren. Het waren er geen 40 meer, maar we vonden er zonder moeite enkele, die we ook mooi konden zien. Onverwachte bonus waren twee Kerkuilen; die hadden we hier nog niet eerder!


Dag 2

Het was niet meer zo zonnig als gisteren (er vielen zelfs enkele druppels), maar het was nog steeds prima vogelweer. Geen Raaf bij vertrek, ditmaal, maar in plaats daarvan een Grote lijster. Op en rond de Brouwersdam was het weer leuk toeven, met o.a. vele Zwarte zee-eenden en Eiders, enkele Kuifduikers en Geoorde futen, vele tientallen Roodkeelduikers, aardige aantallen Paarse strandlopers, wat moeilijke Grote zee-eenden (net te ver om herkenbaar te zijn als ze niet toevallig met de vleugels flapperden) en, rondom een strandopgang, opvallend veel rondvliegende en roepende Goudvinken.

Roodkeelduiker; in de winter aan alles behalve passende benaming.
Roodkeelduiker; in de winter aan alles behalve passende benaming.
Goudvink; ook niet echt een naam die je als eerste zou bedenken als je zo'n vogel ziet!
Goudvink; ook niet echt een naam die je als eerste zou bedenken als je zo'n vogel ziet!

Wat slootjes, watertjes, plassen en uitzichtpunten rondom Ouddorp brachten niet gek veel meer dan de algemenere soorten en een Slechtvalk. Dus besloten we om te kijken of de Roerdompentip, die we twee weken geleden via Corstiaan kregen, nog steeds werkte. Welnu, dat deed 'ie. Het kostte even wat tijd voor de vogel zichtbaar werd, maar uiteindelijk zag iedereen de vogel heel goed. Een tweede exemplaar werkte niet mee en bleef alleen met de warmtebeeldcamera zichtbaar. Leuk was ook de aanwezigheid van een IJsvogel, die minuten lang bezig was om een net te grote vis te verorberen. Uiteindelijk lukte dat met veel moeite!

Roerdomp. Zo zie je ze nooit en zo tref je er al een handvol in korte tijd!
Roerdomp. Zo zie je ze nooit en zo tref je er al een handvol in korte tijd!
IJsvogel met de vangst.
IJsvogel met de vangst.
De verwerking viel niet mee!
De verwerking viel niet mee!

Omdat de meeste deelnemers nog nooit bij de beroemde flamingo's waren geweest, besloten we deze ditmaal met een bezoek te vereren. Tijdens de vorige tweedaagse sloegen we ze nog over, maar we richten de excursies altijd flexibel in. Ondanks dat je precies weet wat je hier krijgt, is het toch steeds weer leuk, zeker wanneer de groep ineens en klaarblijkelijk uit het niets luidruchtig beginnen te baltsen om na een halve minuut van opwinding weer doodleuk in de relaxmodus te gaan.

De groep in inmiddels dusdanig gemengd dat we vooral te maken hebben met allerlei hybride vormen tussen Europese- en Chileense Flamingo's. Ik vond er echter een volwassen exemplaar tussen dat ongeringd was, dus zeer waarschijnlijk niet in Zwillbrock is geboren en er ook zuiver Europees uitzag. De vogel liep wel volop te sjansen met een ogenschijnlijk hybride vrouwtje, dus ook deze vogel zal vast gaan bijdragen aan de genetische soep die de groep inmiddels is geworden. Maar geinige soep is het wel!

Baltsende flamingo's
Baltsende flamingo's
Ongeringde, Europese flamingo. Dit zou dus zo maar een vogel kunnen zijn die ergens in Zuid-Europa is geboren.
Ongeringde, Europese flamingo. Dit zou dus zo maar een vogel kunnen zijn die ergens in Zuid-Europa is geboren.
Nogmaals
Nogmaals
Flirtende Europese flamingo
Flirtende Europese flamingo
Graspieper. Gewoon, omdat 'ie zich opdrong.
Graspieper. Gewoon, omdat 'ie zich opdrong.

Er was op de eerste dag ook al een sterke zwanenwens uitgesproken door de groep, dus gingen we in de tweede helft van de middag op zoek in de polders rondom Zierikzee. Het was even slalommen, maar uiteindelijk werden we beloond met een prachtige, gemengde groep Wilde- en Kleine zwanen! De verschillen in grootte en snaveltekeningen waren zo, daar het directe vergelijk, mooi te bestuderen.

Kleine- en Wilde zwanen. Vooral bij de vierde (Kleine) en vijfde (Wilde) vogel van rechts is het grootteverschil mooi te zien. Linksachter liggen verder drie Kleine zwanen, linksvoor staan drie Wilde. Zie vooral de verschillende hoeveelheden geel op de snavels.
Kleine- en Wilde zwanen. Vooral bij de vierde (Kleine) en vijfde (Wilde) vogel van rechts is het grootteverschil mooi te zien. Linksachter liggen verder drie Kleine zwanen, linksvoor staan drie Wilde. Zie vooral de verschillende hoeveelheden geel op de snavels.

De tijd was bijna op, maar omdat we hoorden dat de soort die we gisteren nog hadden gemist, de Fraters, vandaag weer regelmatig werden gezien, besloten we een laatste alles-of-niets poging te wagen om deze, zeker in Zeeland zeldzame, wintergast te zien. Dat bleek vrij simpel; we hadden ze meteen na het uitstappen al in beeld! We telden er minimaal 25.

Fraters. Op een schelpenstrandje vallen ze nauwelijks op...
Fraters. Op een schelpenstrandje vallen ze nauwelijks op...
In vlucht is het beduidend makkelijker!
In vlucht is het beduidend makkelijker!

Deze mooie soort vormde het einde van een schitterende tweedaagse in de mooie Delta. Volgend jaar gaan we zeker weer, dus reserveer je plek als je dit ook eens wilt meemaken.

Oh, en de allerlaatste vogel van het weekend? Die aan kwam vliegen toen ik me ging opmaken voor de lange rit naar Groningen? Inderdaad... Sorry, Stella ;-)

Raaf
Raaf

Ā 
Ā 
Ā 

Opmerkingen


bottom of page