ZEEVOGELS CAMPERDUIN EN PRIVE LAUWERSMEER: EVEN KORT..
16 EN 17 SEPTEMBER 2026
...vanwege ernstig tijdgebrek. Met de Tarifareis in aantocht en een felle opleving van het aantal excursiedagen is het wat lastig tijd vinden voor de 'administratie'. Maar het is mijn eer te na om helemaal niets op te leveren, dus hierbij!
Op woensdag stond het jaarlijkse en weer volgeboeket uitstapje naar Camperduin op het programma. Hoofddoel was de zeetrek, maar ook de polders achter de zeewering willen nog wel eens heel interessant zijn. Het eerste uurtje over zee was ontzettend leuk en heel veelbelovend. Het begon met een Grote jager, gevolgd door 4-5 Kleine jagers, die mooi dichtbij en op fantastische wijze hun kleptoparasitimse tentoonspreidden ten koste van de vele Grote sterns die hier nog voor de kust hangen. Voeg daar de Zwarte zee-eenden, Jan-van-Genten, Zwartkopmeeuwen en een zomerkleed Roodkeelduiker bij en je kunt je voorstellen dat we er even lekker voor gingen 'zitten'. Maar in het volgende 1,5 uur gebeurde er ongeveer precies...niets. Zo heftig als het begon, zo snel viel de aanvoer helemaal droog. Rond het middaguur besloten we dan ook de pijp aan Maarten te geven wat betreft dit onderdeel van de excursie.








In de Petten zaten best wat vogels, maar heel bijzonder werd het niet. Grote groepen Goudplevieren, de nodige Rosse grutto's, Zilverplevieren, Bonte strandlopers, veel Watersnippen, twee Bruine kiekendieven, meerdere Tapuiten, de eerste Oeverpieper en een IJsvogel, bijvoorbeeld. Dus toen op een kwartiertje rijden een/de Blonde ruiter weer werd gemeld, besloten we een poging te wagen deze zeldzame en mooie steltloper te zien. En dat lukte gelukkig prima, zij het dat de vogel net buiten foto-afstand bleef. Gelukkig bestaan er telescoops ;-)


Het afsluitende rondje terug in de Petten bracht ook niets opzienbarends, dus met dank aan de jagers en de ruiter (goede combinatie!) werd het toch nog een dag om te onthouden. Op de terugweg, overigens, pikte ik met de meerijdenden noordelijke deelnemers nog een dubieuze Roodhalsgans (in september zijn de echte Siberiërs nog niet terug) mee en misten we de Terkruiter bij Hoarnestreek. Wel zat er als troostprijs bij dat plasje een Zwarte ruiter, een Krombeklstrandloper en een late Temmincks strandloper. Ook leuk!


Een dag later stond ik op de vroege ochtend in het nog halfdonker in het Lauwersmeer en ontmoette ik Erik en Marjolein uit Zuid-Holland. Zij kenden Lauwersmeer nog niet, waren relatieve nieuwkomers als vogelaars. Met hen maakte ik een rondje langs enkele van de mooie plekken. Ze genoten vooral van de jonge Zeearenden (ik ook, trouwens!), maar ook de verschillende steltlopers (Kleine strandlopers, Krombekstrandlopers, Bonte strandlopers, Bontbekplevieren, Kemphanen, Watersnippen, Kluten, Groenpootruiters etc.), Havik, Sperwer, Bruine kiekendieven, Tapuiten, Lepelaars, 200+ Grote zilverreigers op de slaapplaats, Ijsvogels, 5 (!) Grauwe franjepoten (Erik en Marjolein zagen er vier, in mijn nazit kwam er nog een bij), Zwarte-, Witvleugel- en Reuzensterns en nog tal van andere, algemere soorten werden gretig 'geconsumeerd'. Gewoon een leuke en relaxte dag rond dit fijne gebied! Hier wat plaatjes:


















Opmerkingen