TWEEDAAGSE MINIBUSEXCURSIE, VRIJDAG 31 JANUARI EN ZATERDAG 1 FEBRUARI
Wat waren dit twee ontzettend fijne dagen vogels kijken, zeg! Daar word je toch ontzettend blij van! Een volle bus vol leuke mensen, fantastisch weer, veel prima soorten en soms indrukwekkende aantallen. We hadden weinig meer te wensen!
Het idee van deze tweedaagse is eigenlijk exact wat de titel al suggereert: in twee dagen zo veel mogelijk van de winterspecialiteiten van de noordelijke drie provincies opzoeken. Aan mij dan de schone taak om een zo efficiënt mogelijke route te bepalen aan de hand van het weer en de recente waarnemingen.
Gezien de voorspellingen qua zonuren en mistkansen besloot ik om op de eerste dag meer het binnenland in te gaan en om de tweede dag te bewaren voor de Waddenkust en het Lauwersmeer.
Dag 1
We startten in de stad Groningen, waar de Ransuilen en de Slechtvalk zich mooi lieten zien in de eerste, maar zeker niet de laatste, zonnestralen van de dag.


Oké, als ik dan toch één 'smetje' op het weekend mag noemen: de Ruigpootbuizerd van de Onlanden. Ik weet niet wat ik die vogel heb misdaan, maar het was vandaag inmiddels de VIERDE excursie waarop ik deze vogel, die zich toch dagelijks en op het oog vrij makkelijk laat zien, miste. De appel die ik met deze vogel te schillen heb, groeit dus gestaag! Wel zagen we hier o.a. Waterpiepers, Blauwe kiekendieven, Watersnippen, Koperwieken en Kramsvogels, maar een klein chagrijn kon ik toch niet onderdrukken.
Deze verdween gelukkig snel bij de aanblik van een mooie Bosuil nabij Noordlaren en al helemaal bij ons bezoek aan de Noordvenen bij Buinen.
Op de winterakkers hier is het tegenwoordig een waar vogelfeest met in de hoofdrol een groep Grauwe gorzen. Bij aankomst zagen we meteen 10 vogels in een boom zitten en kwamen er even later nog 6 exemplaren bij. In het volgende uur zagen we regelmatig verschillende groepjes zitten en rondvliegen. Om hoeveel vogels het nu exact gaat, is moeilijk te zeggen, maar het zijn er dus minimaal 16. Hiermee is het (bij mijn weten) de grootste groep in tijden in Nederland! Maar ook de 100+ Geelgorzen (die er in de zon soms uitknalden!), de Kepen, Veldleeuweriken, Rietgorzen, Blauwe kiekendief en vele andere vogels hier maakten ons bezoek tot een waar hoogtepunt!








Nabij Drouwenerveen kwam het enigszins goed met de Ruigpootbuizerd, maar de volwassen, overwinterende vogel liet zich helaas maar kort vliegend zien en konden we uiteindelijk niet meer terugvinden. Een Havik vloog hier wel mooi dichtbij langs.

Het Fochteloërveen hoort zeker in een winterrondje met de titel 'Het beste van Noord-Nederland" thuis en het gebied leverde alles waarop we hoopten. Kraanvogels, Zwarte specht, Bosuil, Klapekster, Kuifmees, Wilde zwanen en als mooie bonus een Kleine rietgans tussen de vele Toendrarietganzen: geweldig!







Tegen beter weten in reden we terug via de Onlanden, waar we een Bruine kiekendief maar natuurlijk geen Ruigpootbuizerd zagen ;-). Op weg naar het hotel flapte er een Zeearend over het busje; een geinige laatste dagsoort!
Dag 2
Vandaag reden we dus richting de Waddenkust. De dag startte wat nevelig, maar al heel snel werd het zicht beter en toen de zon er eenmaal door was, beleefden we wederom een schitterende winterdag.
En niet alleen qua weer was het schitterend, we zagen erg veel van de Winterwaddenspecialiteiten. Nadat we een eerste Houtsnip zagen opvliegen, bracht de wandeling bij Paessens een geweldige groep van ongeveer 60 (!) Sneeuwgorzen. Grote groepen Fraters waren hier niet te vinden, maar met wat moeite zagen we er uiteindelijk toch nog zes. Ook waren hier de in de winter onvermijdelijke Oeverpiepers aanwezig. De aansluitende toiletstop in de haven van Lauwersoog leverde een Zwarte roodstaart op.




Net ten zuiden van de Bantpolder scanden we de akkers af en stuitten we daar op een erg grote groep Strandleeuweriken. Het waren er zeker 50, maar het exact tellen van zo'n groep is erg lastig. Via wat binnendoorweggetjes kwamen we weer op de zeedijk uit en tot onze grote verbazing maar nog grotere blijdschap zaten daar zomaar twee Velduilen op ons te wachten! Gezien het erg magere muizenjaar en de daarmee samenhangende zeer lage aantallen Velduilen in deze winter, was dat wel een heel aangename verrassing!


Om de resterende tijd zo efficiënt mogelijk te gebruiken, reden we zonder tussenstop door naar het buitendijkse gebied ten westen van Holwerd, alwaar we qua beleving een zelfde feestje als gisteren kregen (veel vogels!), maar de soorten waren uiteraard totaal anders. Zo zagen we bijvoorbeeld enorme groepen Fraters rondvliegen. Het is wederom lastig om te schatten om hoeveel vogels het in totaal ging, maar dat het zeker 300-400 exemplaren betrof, staat wel vast. Bovendien vlogen ook hier weer vele Strandleeuweriken rond, in totaal zo tussen de 80 en 100 verdeeld over verschillende groepen en groepjes. Drie Blauwe kiekendieven, vele Goudplevieren, een Zwarte ruiter en zowaar een roepende IJsgors (we zagen de vogel helaas niet) maakten het spektakel compleet!
Het waren allemaal geen fotowaarnemingen, maar dat mag de pret natuurlijk niet drukken!

We hadden zoals zo vaak meer plannen dan tijd, dus we moesten keuzes maken. Deze viel op een bezoek aan de plaatstrouwe Houtsnip (Harry, ook al Woody genoemd). Deze stelde ons opnieuw niet teleur; deze vogel zit al weken op ongeveer dezelfde vierkante meter!

Op weg naar de Ezumakeeg troffen we twee Ringmussen op een voederplaatsje in Ezumazijl, alwaar ook een Grote zaagbek voorbij vloog. De Keeg was met enkele Bruine- en Blauwe kiekendieven relatief rustig, dus besloten we af te sluiten aan de zuidkant van het Lauwersmeergebied. Baardmannen, Waterral, Nonnetjes en Brilduikers tilden de 'weekendlijst' net over de honderd soorten!
Je zult begrijpen: het was geweldig en heerlijk! Wat doet zonneschijn een mens goed en wat kun je blij worden van mooie wintersoorten! Deelnemers: hartelijk dank voor een heel fijne tweedaagse!
Wil je op korte termijn ook mee? We hebben nog enkele plekken vrij op de tweedaagse in de Zeeuwse Delta en de internationale tweedaagse 'Haken en hakken' (een dag Noord-Nederland en een dag oerbos in Duitsland).
Wees welkom!
Comentarios